Forskningsdatabase
Abstract

Vi har i redaktionskomiteen for MONA besluttet at supplere de almindelige artikler med en række “klassiske” artikler inden for det matematik- og naturfagsdidaktiske felt. Det drejer sig om artikler som har været banebrydende, dagsordensættende eller blot fremragende forskning og formidling, og som stadig har relevans i dag. De kan således tjene som en perspektivering af aktuelle problematikker og vise os at aktuelle problemer ofte har været på banen tidligere i historien, dog typisk i andre kontekster. Denne artikel af John Dewey er den første i rækken.

Fakta
Titel
Naturvidenskab som stofområde og som metode
Forfatter(e)
John Dewey
Udgiver
Institut for Naturfagenes Didaktik, Københavns Universitet
Udgivelse
MONA 2008 (1), s. 61-69
Genre
Forskningsartikel
Omfang, antal sider
9
Udgivelsesår
2008

Seneste magasin

Magasin #38

Magasin #38

 er ude nu

Parallelsamfund og social kontrol eller tryghed, tilhør og et stærkt gymnasiefællesskab? Hvordan forstår vi minoritetselevers fællesskaber? Ny forskning.

Læs desuden om
AI og følelser Unges skjulte kropsidealer Epx og ledelse Skriftlighed efter AI Pædagogisk møfferi
Magasin #37
SÆRUDGIVELSE: Norden er vores - giv ungdomsuddannelserne et nordisk perspektiv!
Magasin #36
Magasin #35
SÆRUDGIVELSE: Masterprojekter
Magasin #34

Viden, der inspirerer og kan bruges i praksis

Tegn abonnement på vores magasin Gymnasieforskning og få den nyeste forskningsviden om de gymnasiale uddannelser – direkte målrettet undervisere og ledere i gymnasiesektoren.