Forskningsdatabase
Abstract

Læreren er den enkeltfaktor, der har størst betydning for kvalificering af elevernes læring, og læreres kompetenceudvikling er derfor af afgørende betydning for undervisningsudvikling. Samarbejde mellem undervisere i professionelle læringsfællesskaber, kan med fordel knyttes til kompetenceudvikling. I kapitlet præsenteres og diskuteres en model for fagteam og netværksbaseret kompetenceudvikling. Modellen er udviklet informeret af international forskning i professionelle læringsfælleskaber, og afprøvet og videreudviklet i et dansk forskningsprojekt. Forskningen involverede folkeskolelærere, men modellen kan tilpasses også til andre kontekster, og der perspektiveres til gymnasier og erhvervsskoler.

Fakta
Titel
Læreres kompetenceudvikling gennem kollegialt samarbejde i team og netværk
Forfatter(e)
Birgitte Lund Nielsen
Udgiver
Dafolo
Udgivelse
Professionelle læringssamarbejder – på langs og på tværs i ungdomsuddannelser, s. 131-142
Genre
Bidrag til bog
Omfang, antal sider
10
Udgivelsesår
2021

Seneste magasin

Magasin #36

Magasin #36

 er ude nu

Når vi mennesker som en anden geologisk kraft forandrer kloden, må dannelse handle om andet og mere end os selv - er vi på vej mod en grøn dannelse?

Læs desuden om
Matematik: Særligt algebra gør ondt på eleverne Års- og eksamenskarakterer: der er forskel
Magasin #35
Magasin #34
Magasin #33
Magasin #32
Magasin #31
Magasin #30

Viden, der inspirerer og kan bruges i praksis

Tegn abonnement på vores magasin Gymnasieforskning og få den nyeste forskningsviden om de gymnasiale uddannelser – direkte målrettet undervisere og ledere i gymnasiesektoren.