Forskningsdatabase
Abstract

Kan elevcentreret- og undersøgelsesbaseret undervisning (IBE) bidrage til at skabe et inkluderende læringsmiljø? Ulla Højmark Jensen og Arnt Vestergaard Louw stiller skarpt på grundbegreberne i IBE og vurderer mulighederne for, om denne type undervisning og læringsmiljø kan understøtte et mere inkluderende læringsmiljø på tværs af baggrund og skolemæssig erfaring. Deres undersøgelse viser, at inklusion af elever i klasserummet afhænger af, om man formår at forbinde de teoretiske og praktiske dele af en konkret opgave. Det skaber mulighed for re eksion i elevgruppen, som alle kan deltage i.

Fakta
Titel
How can upper secondary schools create inclusive learning environments?
Forfatter(e)
Ulla Højmark Jensen og Arnt Vestergaard Louw
Udgiver
Nordic Studies in Education
Udgivelse
Nordic Studies in Education, Vol. 36, s. 229-241
Genre
Artikel
Omfang, antal sider
12
Udgivelsesår

Seneste magasin

Magasin #36

Magasin #36

 er ude nu

Når vi mennesker som en anden geologisk kraft forandrer kloden, må dannelse handle om andet og mere end os selv - er vi på vej mod en grøn dannelse?

Læs desuden om
Matematik: Særligt algebra gør ondt på eleverne Års- og eksamenskarakterer: der er forskel
Magasin #35
Magasin #34
Magasin #33
Magasin #32
Magasin #31
Magasin #30

Viden, der inspirerer og kan bruges i praksis

Tegn abonnement på vores magasin Gymnasieforskning og få den nyeste forskningsviden om de gymnasiale uddannelser – direkte målrettet undervisere og ledere i gymnasiesektoren.