Forskningsdatabase
Abstract

Professor emeritus Per Boje og professor Jeppe Nevers argumenterer i deres artikel, “Globaliseringen og dansk erhvervsliv”, for at globaliseringen har spillet en meget central rolle for det danske væksttog. Både i forhold til udenlandske investeringer i Danmark og i forhold til de danske virksomheders muligheder for samarbejde med udenlandske virksomheder. Og at globaliserings betydning – særligt den økonomiske globalisering – er blevet undervurderet.

Fakta
Titel
Globaliseringen og dansk erhvervsliv
Forfatter(e)
Jeppe Nevers og Per Boje
Udgiver
Historielærerforeningen for Gymnasiet og HF
Udgivelse
Noter, Vol. 239
Genre
Tidskriftartikel
Omfang, antal sider
7
Udgivelsesår
2023

Seneste magasin

Magasin #34

Magasin #34

 er ude nu

Relationer er afgørende for elevers trivsel og læring. Men hvor meget af sig selv skal man give? Fokus på det meningsfulde, men også svære relationsarbejde.

Læs desuden om
Det tænkende klasserum AI - eleverne ved godt, når det fremmer læring
Magasin #33
Magasin #32
Magasin #31
Magasin #30
Magasin #29
Magasin #28

Viden, der inspirerer og kan bruges i praksis

Tegn abonnement på vores magasin Gymnasieforskning og få den nyeste forskningsviden om de gymnasiale uddannelser – direkte målrettet undervisere og ledere i gymnasiesektoren.