I 2004 forsvarede jeg min ph.d.-afhandling Praktisk Originalitet. I den undersøger jeg den anonyme vilje til originalitet, som den udspiller sig i det gymnasieskriftlige. Her er det gymnasieskriftlige også udgangspunktet. Hensigten er dels at vise, hvordan originaliteten læses der, dels at diskutere i hvis tjeneste en svært bestemmelig størrelse som originalitet står. Mange mere eller mindre ekspliciterede interesser mødes nemlig i viljen til originalitet, og det er værd at være opmærksom på, for ved man ikke, hvad den konkrete fordring egentlig involverer, risikerer man at gå galt i byen, ikke bare i det gymnasieskriftlige, men også fx i det skriftlige i de videregående uddannelser.

Eksternt link →

Fakta

Titel: Originalitet i teksten og tiden
Forfatter: Signe Plldal Hansen
Institution: Institut for Uddannelse og Pædagogik, Aarhus Universitet
Udgivelse: Gjallerhorn 2008 (7), VIA University College
Genre: Forskningsartikel
Omfang: 52-59
Årstal: 2007