Inden for det almene gymnasium vrimler det med fagligt-pædagogiske gymnasieforsøg, gryende generationsudskiftning, ledelses- og organisationsændringer, nyt pædagogikum og uden for gymnasiet også med rapporter og politiske udmeldinger og udkast til ny lovgivning. Det er det første, der er forudsætning for det sidste. Uanset hvad der kommer igennem den politiske mølle, falder det til jorden, hvis ikke det i sin substans allerede eksisterer dér, hvor loven skal virke. Så alle ideer om konkrete nye faglige og pædagogiske former, bygger på, at noget er i gang. Hvad der sker i øjeblikket, er derfor mere en samlet prioritering mellem liniener i en proces end opfindelse af noget nyt.

Eksternt link →

Fakta

Titel: Fag og faglighed er mindst to ting
Forfatter: Svend Erik Larsen
Institution: Institut for Æstetik og Kommunikation, Aarhus Universitet
Udgivelse: Uddannelse 2002 (9), Undervisningsministeriet
Genre: Tidsskriftartikel
Årstal: 2002