Hf skal gennemføres med vægt på både det teoretiske og det anvendelsesorienterede. I publikationen foldes begrebet anvendelsesorientering ud, og der er inspiration til, hvordan begrebet kan bruges i praksis i undervisningen. Begrebet belyses teoretisk ud fra forskellige læringsstrategier, hvor innovation fremhæves som et eksempel på anvendelsesorienteret undervisning. Publikationen indeholder eksempler på tematiske samarbejdsformer mellem skoler og kommuner, institutioner, virksomheder og erhverv. Publikationen indeholder endvidere en idébank med praktiske anvendelsesorienterede forløb, som har anvendt i praksis. Publikationens indhold bygger på erfaringer fra flere hf-skoler.

Eksternt link →

Fakta

Titel: Anvendt hf - inspiration til anvendelsesorientering
Forfatter: Morten Overgaard Nielsen & Erik Terp
Institution: Undervisningsministeriet
Genre: Rapport
Årstal: 2009